Агровольтаїка — синергія полів та СЕС

В Україні, де сільське господарство займає важливу роль в економіці, а потреба в стабільних джерелах енергії зростає, пошук ефективних рішень для оптимізації використання земельних ресурсів стає критичним завданням. Одним із таких рішень є агровольтаїка — технологія, яка дозволяє вирощувати культури та виробляти електроенергію одночасно на тій самій площі.

Джерело

У цій статті ми розглянемо, як працює агровольтаїка, які її переваги та чому ця технологія може стати важливою частиною енергетичного ландшафту України.

Що таке агровольтаїка

Агровольтаїка (від слів “агро” та “фотовольтаїка”) — це технологія, яка поєднує сільське господарство з виробництвом сонячної енергії. Ідея полягає в тому, щоб встановлювати сонячні панелі над сільськогосподарськими угіддями таким чином, щоб вони не заважали росту рослин, а навіть сприяли цьому.

Таким чином ми отримуємо і генерацію енергії сонця, і врожай. Вчені з ЛНТУ порахували ефективність такого використання площ і представили його в інфографіці:

Джерело

Чому арговольтаїка поширюється, але поволі

Здавалося б ситуація win-win-win. Електроенергія виробляється, і для автоматизації поля, і, можливо, для продажу. Рослини захищені від негоди: не “горять” на сонці, не страждають від граду. Та й води для поливу потрібно менше, бо завдяки тіні зменшується випаровування.

Але є низка нюансів, які поки ускладнюють впровадження технології.

По-перше, це вартість проєкту. Панелі як технологія стають доступніші рік-до-року, та все ж залишаються вартісною інвестицією.

По-друге, йдеться про особливості регуляції землекористування. В Україні земельні ділянки мають визначене цільове призначення і генерація електроенергії на сільськогосподарських угіддях напевне потребує додаткових погоджень.

По-третє, опори сонячних панелей можуть ускладнювати роботу в полі, особливо коли йдеться про велику спецтехніку. Якщо ж оптимізовувати, покращувати, каркас, це також збільшить вартість проєкту.

Та все ж для деяких культур тінь необхідна й постає питання, чому б не зробити її з сонячних панелей. Так, до прикладу, корейське дослідження показує, що агровольтаїка дає кращий врожай броколі, ніж традиційне городництво.

Джерело

Загалом таких проєктів дедалі більшає, надалі ми розглянемо світовий досвід.

Швейцарія: 2600 м² над малиною

Сонячну установку потужністю 160 КВт розмістили на площі 2600 м² над посадками малини.

«Напівпрозорі сонячні модулі замінюють пластикові тунелі, які зазвичай використовуються в сільському господарстві, і забезпечують ефективне виробництво енергії та захист посівів. Більш ніж сонячна установка, інсолагрин є новим інструментом для фермерів. Він дає змогу динамічно регулювати освітлення для оптимізації росту врожаю в залежності від сезону та зміни клімату», — йдеться в описі ролика виробника.

Кенія: збирають врожай та сонце водночас

В 2022 році в Кенії стартувала перша комбінація агрикультури й сонячної енергії, повідомляли в новинах Шеффілда.

Джерело

Розробники не стали замощувати все поле суцільним куполом з панелей, а розташували їх на віддалі одне від одної — ймовірно для того, щоб до рослин все ж пробивалось світло. 

Франція: 2,5 мегават над комбайнами

Інший великий проєкт розгорнувся у Франції. Тут СЕС розгорнули над полем сої. Панелі знаходяться достатньо висого, аби під ними з легкістю пройшов комбайн.

Греція: пасовища під панелями

Проєкт з альтернативної енергетики Enel поділився спостереженнями за симбіозом СЕС та фермерів у Греції. В регіоні, де бракує місць для пасовищ, фермери випасають худобу на полях сонячних панелей. Це корисно і для тварин, які їдять свіжу траву, і для власників панелей, які можуть не косити свої наділи.

Джерело

Висновок

Загалом агровольтаїка виглядає як перспективний підхід і ми будемо надалі спостерігати за її розвитком в Україні.


Опубліковано

у

,

від

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *