Чи може кондиціонер працювати від сонячних панелей?

Серед усіх альтернативних джерел енергії сонячна залишається найпопулярнішою та найзручнішою для використання. Проте в багатьох виникають сумніви, чи здатна вона забезпечити роботу великих побутових приладів. Наприклад, чи потягнуть батареї кондиціонер для опалення взимку та охолодження влітку? На перший погляд, відповідь очевидна — it depends. Тож розберемось, від чого саме залежить робота кондиціонера від сонячних батарей. 

Чи можна живити кондиціонер від сонячної енергії?

Проста відповідь – так, можна. Кондиціонер працює на електроенергії, яку, власне, сонячні панелі й виробляють. Він може працювати за умови стабільного постачання напруги та змінного струму. Отже, нам знадобиться система запасання енергії, яка буде стабільно живити кондиціонер протягом дня, а також панелі, які будуть заряджати батареї. 

Як підключити кондиціонер до сонячної енергії — автономна система (Off-Grid)

Ми розглянемо варіант автономної установки, яка буде корисна у випадку блекаутів. У цьому випадку кондиціонер отримує живлення від батареї через інвертор, а батареї своєю чергою через той же інвертор заряджається від сонячних панелей. Цей варіант називають автономним, адже здатний працювати навіть коли система не підключена до загальної електромережі.

Переваги:

  • Легкий монтаж і обслуговування.
  • Чудово підходить для віддалених місць.

Недоліки:

  • Система не працюватиме, якщо сонячні панелі несправні.
  • Для роботи кондиціонера вночі потрібен потужний акумуляторний блок.

Скільки батарей потрібно для роботи кондиціонера

Для роботи кондиціонера виключно від сонячних панелей потрібно обрати батареї такої ємності, що забезпечила б його роботу в темний час доби. Влітку це, залежно від регіону, близько 8 годин, а для зими всі 16 годин. Кондиціонер, звичайно, не працює постійно, коли підтримує бажану температуру, і тут вже час роботи буде залежати від теплоізоляції приміщення, але сміливо можемо поділити час роботи надвоє. 

Отже, беремо погодинне споживання кондиціонера і множимо його відповідно на 4 (чи 8 якщо плануєте грітись взимку) аби знати потрібний запас. І тут важливо знайти саме енергоспоживання, а не віддачу. Коли ми обираємо кондиціонер в магазині, він має дві характеристики у кіловатах — потужність охолодження та потужність нагріву. Ці числа не мають нічого спільного із електроспоживанням. Кондиціонер — це по суті своїй тепловий насос і в контексті електрики його ККД понад 100%; тобто споживаючи 600 Вт електроенергії він може віддавати в приміщення 3200 Вт теплової енергії. Це характеристики реального кондиціонера із даташита його виробника.

Як бачимо, споживання струму кондиціонером залежить від:

  • режиму роботи (охолодження чи обігрів);
  • вихідній температурі повітря в приміщенні;
  • температури повітря надворі.

Також напевно на споживання впливає обрана інтенсивність роботи, але уточнень щодо цього в конкретно цьому документі ми не знайшли. 

Отже, щоби прогнозувати споживання кондиціонера, шукайте datasheet для вашої моделі й середньодобові температури для вашого регіону. На їх основі вже можна буде спрогнозувати необхідну потужність, яку ми й будемо множити на час роботи. 

Наприклад, якщо кондиціонер із прикладу нам потрібний лише для літа, орієнтуємось на потужність 580 Вт, і для чотирьох годин роботи вночі нам потрібні батареї енергоємністю у 2,3 кВт. 

А для нагріву взимку вже треба буде запастись більшою батареєю. 620 Вт споживання протягом восьми годин потребуватимуть ~5 кВт енергії.

Який інвертор забезпечить роботу кондиціонера

При виборі інвертора для автономної системи під кондиціонер, орієнтуємось на загальні рекомендації. Інвертор має бути потужнішим за пристрої, які буде живити, але менш потужним за енергоємність батарей у системі. Підкреслимо, що йдеться саме про off-grid чи гібридні інвертори, які здатні працювати в умовах блекауту.

Скільки панелей потрібно для живлення кондиціонера?

Кількість сонячних панелей залежить від потужності кондиціонера та тривалості його використання. Згадаймо кондиціонер із приклада вище. Якщо він працює вдень влітку на потужності 580 Вт, для підтримки його роботи виключно від сонця та зарядки батарей на нічну роботу потрібно щонайменше 580+(2300/16)=723,75 кВт генерації. Тобто 2-3 великі монокристалічні панелі 

Підкреслимо, тут йдеться про сферичного коня у вакуумі — приміщення, в якому працює тільки кондиціонер і тільки від сонця. Якщо ви використовуєте кондиціонер 4–6 годин на день, це потребує меншої кількості панелей, ніж коли йдеться про запасання енергії на постійну роботу в темний час доби. Але подібні розрахунки дозволять скорегувати параметри автономної системи під ваше використання кондиціонера. 

Загалом, кондиціонер цілком може працювати від побутової автономної установки, яка своєю чергою може заряджатись від сонячних панелей.


Опубліковано

у

від

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *