Ринок “на добу наперед” (РДН) — це сегмент енергетичного ринку, на якому купівля-продаж електроенергії здійснюється напередодні її фактичного споживання. Учасники подають заявки на торгівлю електроенергією, і торги проводяться для кожної години наступної доби.
Актуальні та історичні ціни РДН для України та сусідніх країн можна переглянути на сайті ДП “Оператор ринку”: https://www.oree.com.ua/
Як працює ринок “на добу наперед”
Спершу постачальники та споживачі оцінюють, скільки електроенергії вони готові продати або купити наступного дня. Після цього постачальники (генеруючі компанії) подають заявки із вказанням обсягу електроенергії, яку вони можуть виробити, та її ціни. А споживачі (наприклад, трейдери, постачальники енергії населенню) подають заявки із зазначенням обсягу електроенергії, який вони планують придбати, та прийнятної ціни.
Усі ці заявки об’єднуються, і формується погодинний графік попиту та пропозиції. В результаті усі угоди укладаються за ціною, встановленою для кожної години, і відповідні обсяги електроенергії резервуються для виконання наступного дня.
Де застосовується ринок “на добу наперед”
Великі промислові підприємства використовують РДН для оптимізації витрат на електроенергію. Постачальники електроенергії закуповують необхідні обсяги для своїх клієнтів.
Але більш цікава для нас інтеграція відновлюваних джерел енергії (ВДЕ). Ринок “на добу наперед” допомагає інтегрувати нестабільні ВДЕ (сонячну та вітрову енергетику), дозволяючи балансувати попит і пропозицію заздалегідь.
Чому це важливо
Завдяки РДН Учасники ринку мають доступ до ринкових цін, що стимулює конкуренцію. Гнучке прогнозування дозволяє мінімізувати надлишкове виробництво чи дефіцит енергії. І в кінці кінців це допомагає збалансувати енергетичну систему, забезпечуючи потреби споживачів без перебоїв.
Цей механізм є основою для ефективної роботи лібералізованого ринку електроенергії та сприяє його розвитку.
Залишити відповідь