Що не так з вітряками?

Коли ми шукаємо альтернативи “електрохарчування” для своєї квартири, зазвичай йдеться про сонячні панелі. Але вони мають низку вимог до монтажу: площу для монтажу, можливість правильної орієнтації панелей, відсутність тіні від довколишніх дерев чи висоток тощо. На цьому фоні легко задатись питанням: “А чому б не поставити вітряк?”. 

Вітрова енергія справді виглядає перспективною, але для побутового застосування є низка обмежень і проблем, які не дадуть використовувати вітряні мікроелектростанції в побуті.

Недоліки домашніх вітряних станцій

Технічні обмеження

Перше, що треба знати про вітрогенератори — їх ефективність залежить від щільності повітря, швидкості вітру та площі, що обертається.

Тобто, чим менший вітряк, тим менше енергії він буде виробляти, тут пряма залежність. І вітряка, який можна було б уявити на балконі типової багатоповерхівки, не вистачить навіть для зарядки гаджетів. Розгляньмо приклади побутових комерційних вітряків.

Вітрогенератор EuroWind 500 має потужність генератора до 700 Вт (за швидкості вітру 10 м/с) і потенційно виробляє до 120 кВт на місяць. Вітряк має лопасті довжиною 2,5 м та встановлюється на шестиметрову щоглу. 

Є й компактніші варіанти, як-от IstaBreeze 500 Вт. Він значно більш компактний, діаметр ротора тут становить ледь більше метра (115 см). Цей виробник навіть навів діаграму залежності генерації від сили вітру, і заявлені 500 Вт ми отримаємо під міцним вітром в 15 м/с (коли хитаються стовбури дерев). А менш екстремальний вітер у 10 м/с дасть власнику вітряка лише 100 Вт на годину.

Можна розглянути варіант вертикальних вітряків, наприклад VEVOR 400. Він виглядає наче фестивальний ліхтар, от тільки має в діаметрі 90 см. Заявлено, що цей вітряк вироблятиме 400 Вт електроенергії за номінальної швидкості вітру 12 м/с (сильний вітер, коли хитаються великі гілки і в містах оголошують штормове попередження). 

Отже, міні-вітряки не настільки “міні”, щоби встановлювати їх на балконі багатоповерхівки; та й ті, котрі помістяться у дворі приватного будинку, будуть ефективними лише під справді сильними вітрами.

Інші причини

На відміну від сонячних панелей, які лежать собі на даху й уваги не привертають, вітряк постійно крутиться, працює, і може привертати до себе зайву увагу.

Шум і вібрації: Великі турбіни створюють низькочастотні звуки, які здатні впливати на тварин і навіть людей. Хоча малі вітряки менш шкідливі, їхній шум усе ж викликає дискомфорт. У житлових умовах це стає великою проблемою.

Електромагнітне випромінювання. Деякі вітряки, особливо старі або дешеві моделі, можуть створювати електромагнітні завади, які впливають на роботу електроприладів, радіозв’язку, Wi-Fi або навіть мобільного зв’язку. Це не є масовою проблемою, але може спричинити конфлікти з сусідами, особливо якщо вітряк встановлений самостійно.

Переваги вітрогенераторів

Хоч ми й назвали вітряки гучними відносно сонячних панелей, їх можна вважати доволі тихим прибором у порівняння з бензиновим/дизельним генератором. 

До того ж ціна стає важливим бонусом, вітрові генератори для побуту значно дешевші за сонячні панелі. Звісно, в перерахунку на номінальне обладнання, адже обсяги генерації залежать від умов, у яких встановлений вітряк.

На відміну від сонця, вітряк може працювати і вдень, і вночі, тож генерація не обмежена світловим днем. Та й вночі, коли не заведеш бензиновий генератор, вітряк буде щось та й накручувати в батареї.

Малі вітряки можна ефективно використовувати в сільській місцевості, де є постійний вітер і відсутні високі будівлі. Але навіть за таких умов для автономної системи в селі не зле буде скомбінувати вітровий генератор із сонячними панелями. Так ви будете отримувати енергію і від циклонів, і від антициклонів у своєму регіоні.


Опубліковано

у

від

Теги:

Коментарі

Одна відповідь до “Що не так з вітряками?”

  1. […] ми розповіли, чому вітрова енергетика не надто пасує для індивідуальної генерації, та все ж в промислових масштабах вона має […]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *