Зелений тариф — це механізм економічного стимулювання альтернативної енергетики; йдеться про закупівлю «зеленої» електроенергії за високими (часом вище за ринкові) цінами.
В цій статті ми розберемось, як він працює та які перспективи його використання.
Зелений тариф в Україні — історія
В Україні зелений тариф в різних форматах діє ще від нульових років, а Закон про альтернативні джерела енергії ще визначає його наступним чином:
“зелений” тариф — спеціальний тариф, за яким закуповується електрична енергія, вироблена на об’єктах електроенергетики, зокрема на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), з альтернативних джерел енергії (а з використанням гідроенергії — лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями).
В 2008 році Рада поручила виконавчим органам встановити цей самий тариф й навести лад в документах довкола нього. Та все ж в історичній пам’яті зелений тариф в Україні асоціюється з наступним після 2008 року президентом. В той час зелений тариф пов’язували зі притаманним часу схематозом: «Клюєви встановили в Криму другу сонячну електростанцію на 80 мегаватт. Українцям це коштуватиме 51 мільйон євро щороку», «Янукович піарить на заході свій сонячний бізнес», «Янукович ветував “зелений тариф” на струм з біогазу».
Загалом зелений тариф в Україні передбачав, що монопольні на той час обленерго купуватимуть “зелену” енергетику у споживачів за цінами вищими, ніж ті, за які тим же споживачам енергію продавав. Але лише там, де в цьому була необхідність, рівень якої визначали для кожного випадку окремо. Це породжувало корупційні ризики, які значно підмочили репутацію програми.
Зелений тариф в Україні — сучасність
Світовий досвід показує, що зелений тариф — це тимчасовий захід. ідея полягає в тому, щоби стимулювати створення електростанцій, які згодом, по завершенню програми, продовжать працювати на загальних підставах.
В Україні також зелений тариф мав діяти до 2020 року. До цього часу мало б відкритись достатньо альтернативних електростанцій, щоби індустрія вже не потребувала милиць у вигляді підвищеного тарифу. Проте не так сталося, як гадалося, і в 2020 році дію тарифу продовжили. На той момент встановили вартість “зеленого” кіловата в 15 євроцентів (на той момент ~4 грн).
Така ж вартість в гривні зберігається й на момент написання статті: приватні господарства, котрі мають зелений тариф, продовжують отримувати 4-5 грн за кіловат, залежно від виду електроенергії, що досі вдвічі більше за комерційний тариф для споживачів. Архів тарифів для компаній-постачальників можна переглянути на сайті НКРЕКП.
Війна та блекаути внесли свої корективи в порядок під’єднання до зеленого тарифу, наразі достатньо мати технічно правильну установку й написати відповідну заяву, щоб доєднатись до програми і продавати енергію в мережу. Зокрема йдеться про те, що “вхід” від РЕСу має бути співмірний з електростанцією, з якої ви продаєте енергію. Ми детальніше розглянемо умови підключення в подальших статтях.
Залишити відповідь