Вартість сонячної електростанції у 2025 році

З кожним роком ціни на електроенергію зростають, тож дедалі більше домовласників шукають альтернативні джерела енергії. Сонячні панелі стали одним із найпопулярніших рішень. Але чи справді варто інвестувати в сонячну енергетику у 2025 році?

Встановлення сонячної електростанції може суттєво знизити витрати на електроенергію та забезпечити вигідну окупність у довгостроковій перспективі. У цьому матеріалі ми розглянемо ключові переваги, витрати та важливі фактори, які допоможуть визначити, чи стане сонячна енергетика вигідною інвестицією саме для вас.

Переваги встановлення сонячної електростанції

Довготривале заощадження на електроенергії

Строк служби сонячних панелей становить близько 30 років, і весь цей час власник електростанції збирає “врожай” власного струму та заощаджує на купівлі електроенергії у централізованих постачальників. 

Та й через 30 років служби панелі не перетворюються на гарбуз, а продовжують працювати, хоча і менш ефективно, ніж на старті.

Швидкий строк окупності

За підрахунками Strum, для українських підприємств, які купляють електроенергію за “комерційним” тарифом, окупність СЕС становить близько 2 років. Точний термін залежить від конфігурації станції та регіону її розміщення, та все ж йдеться про роки, а служити об’єкт буде десятиліття.

Зазначимо, що йдеться про окупність завдяки економії, у випадку продажу надлишків енергії, цей термін буде ще меншим.

Резерви та автономність

Захист від блекаутів актуальний як ніколи. СЕС дає можливість не повністю залежати від центрального постачання енергії та дає більший “запас міцності” своєму власнику. 

Від чого залежить ціна СЕС

Сонячна електростанція — це індивідуальний проєкт, який створюють під конкретні умови замовника. Дві СЕС однакової потужності можуть суттєво відрізнятися у вартості через кліматичні особливості, місце встановлення, тип обладнання та додаткові функції. Розгляньмо ключові фактори, що формують ціну.

Основні складові вартості СЕС

  1. Панелі — це головний елемент, що визначає рівень генерації. Більш сучасні панелі з вищим ККД дорожчі, але ефективніші. Можна заощадити, обравши б/в панелі, але лише за умови, якщо на 100% довіряєте інженеру, який їх вам обирає.
  2. Сонячний інвертор – мозковий центр системи, який керує перетворенням енергії. Чим потужніший інвертор, тим він дорожчий. Також на вартість впливають його функції: можливість роботи з акумуляторами, кількість MPPT-контролерів, підтримка роботи у мережі тощо.
  3. Акумулятори необхідні для автономності або збереження енергії. Чим більша ємність, тим вища ціна.
  4. Робота. Встановлення СЕС вимагає і професійних знань, і фізичної роботи, що також впливає на кінцеву вартість.
  5. Кріплення та конструкції. Для дахових СЕС це незначна витратна частина, але якщо потрібно встановлювати на землі чи використовувати нестандартні рішення, які зроблять кріплення помітним рядком у рахунку.

Скільки коштує СЕС в 2025 році

Розрахуємо приблизну вартість сонячних станцій різної потужності:

  • побутова СЕС на 5 кВт ≈ $4500–6500
  • побутова СЕС на 10 кВт ≈ $8000–12000
  • СЕС  50 кВт ≈ $35000–50000

Ціни можуть змінюватися залежно від обладнання, підрядника, складності монтажу та регіону встановлення, проте здебільшого будуть знаходитись у цих діапазонах.

Висновок

У 2025 році сонячна енергетика залишається вигідною інвестицією для багатьох домовласників. Якщо у вас є фінансова та інженерна можливості встановити СЕС, це вартує зробити зараз.


Опубліковано

у

від

Теги:

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *