Якщо ви збираєте автономну систему для свого будинку чи невеликого підприємства, ви напевно стикнулись із вибором інвертора. Розберемось, які бувають інвертори, які характеристики вони мають та як обрати інвертор під потреби конкретного помешкання. Ось низка критеріїв, які ми розглянемо в статті:
Потужність інвертора
Потужність інвертора має бути достатньою для живлення всіх пристроїв, які ви плануєте підключити. Потужність вимірюється у ватах (Вт) або кіловатах (КВт). Щоб вибрати правильну потужність, підсумуйте потужність усіх приладів, які будуть працювати одночасно. Рекомендується обирати інвертор із запасом потужності (близько 20-30% більше, ніж потребує ваша система). Детальніше про потужність інвертора ми писали в статті «Як розрахувати потужність інвертора».
Тип хвилі
Інвертор перетворює постійний струм на змінний. Тобто, замість струму, що тече в одному напрямку з однаковою напругою ми отримуємо на виході струм, котрий постійно змінює свій напрямок. Якщо зобразити це візуально, отримаємо наступні графіки.
От тільки зробити змінний струм із такою гарною плавною зміною, як на графіку вище, вміє не кожен інвертор. Більшість видає так звану “модифіковану синусоїду” котра виглядає як Старлкер 2 на офісному комп’ютері.

Більшості квартир й помешкань достатньо модифікованої синусоїди, таких інверторів більше на ринку та й вони дешевші. Єдиний пристрій в побуті, якому конче потрібна чиста синусоїда і, відповідно, більш наворочений інвертор — це газовий котьол. Якщо у вас в квартирі газове опалення, то вам вартує шукати інвертор із “чистою синусоїдою” в характеристиках, або ж не підключати АГВ у інвертор без неї, якщо такий вже купили.
Тип інвертора: он-грід, оф-грід або гібридний

Он-грід інвертор підходить для систем, підключених до мережі, і забезпечує зворотний потік енергії в мережу. Наприклад, електростанції під “зелений тариф” свого часу використовували саме такі інвертори.
Оф-грід інвертор здатен працювати без підключення до загальної мережі й живити споживачів після себе від акумуляторів. Коли ж світло вертається, інвертор може заряджати батареї, запасаючи енергію на потім. Це оптимальний варіант для квартир та помешкань без власної генерації — власне, для таких умов він і створений.
Гібридний інвертор — комбіноване рішення, він підтримує автономну роботу, коли немає живлення від мережі, а також здатний обробляти генерацію.
Уявимо кав’ярню із дизельним генератором. Коли зникло світло, хтось із персоналу заводить “дирчик” й заклад працює напряму від виробки генератора. Тепер додамо в уявну кав’ярню систему батарей з гібридним інвертором. Коли світло зникає, ніхто не відволікається від роботи, заклад продовжує працювати від батарей. Далі ж, якщо блекаут довгий і батареї вже геть просіли, можна завести надворі генератор, й інвертор буде запасати надлишок виробки у батереї — тож, коли настане час охолодити двигун, заклад знову продовжить працювати від вже заряджених батарей.
Напруга
Вибір залежить від вашої батареї або системи: інвертори можуть працювати з 12 В, 24 В, 48 В та іншими напругами. Для більших систем і більшої потужності зазвичай використовують інвертори з напругою 48 В, оскільки вони забезпечують кращу ефективність і можливість живлення більшої кількості приладів.
Коефіцієнт корисної дії (ККД)
Загалом інвертор є пристроєм доволі оптимізованим, його ККД стартує з 90%. Тут все просто — чим більший ККД, тим краще. Чим вищий ККД, тим менше енергії втрачається під час перетворення і тим ефективніше працює система.
Захист і безпека
Переконайтеся, що інвертор має функції захисту від перевантаження, короткого замикання, перегріву, а також захист від перенапруги та заниженої напруги. Це збільшує термін служби самого інвертора, підключених до нього пристроїв та й, в екстримальних випадках, помешкання, в якому стоїть система.
Розміри та монтаж
Зважте на розміри інвертора та можливість його монтажу. Його не можна запхати в будь-який шкаф, переконайтеся, що пристрій має хорошу вентиляцію або є можливість для його охолодження, щоб запобігти перегріву. Для великих потужностей інвертори можуть бути досить громіздкими, тому потрібно вибрати місце для їхнього встановлення.
Залишити відповідь