Отже, ви обираєте інвертор для автономної домашньої системи й хочете зрозуміти, яка потужність вам потрібна. Розберемось із цим питанням.
Довідка: що таке інвертор
Інвертор не генерує та не запасає в собі електричний струм; його основна функція — перетворювати постійний струм з батарей на змінний, доступний для споживання електропристроями мережі, коли виключають світло. Також інвертор заряджає батареї, коли поступає енергія із загальної мережі чи власної генерації. Детальніше про це читайте в статті «Що таке інвертор».
Мінімальна потужність інвертора
Найперше зверніть увагу на холодильник, адже це доволі специфічний прилад, який потребує автономного живлення. Загугліть конкретно вашу модель і шукайте в характеристиках від виробника її потужність (зазначається у ватах на добу чи навіть на рік — доведеться ділити, аби отримати вати на годину). Отримане число множимо на чотири, щоби дізнатись пускові токи — потужність холодильника в момент, коли він вмикається, щоб трошки понизити температуру всередині. Це і буде мінімальною потужністю інвертора, нижче якої ні в якому разі не можна опускатись.
Такий розрахунок стосується саме холодильників, бо вони самовільно включаються і вимикаються багато разів на день. І навіть якщо йдеться про надійні пристрої, які здатні короткочасно витримати пусковий ток, пам’ятаймо, що в мережі не тільки один холодильник: освітлення, комп’ютери, газовий котел і купа інших приладів можуть бути ввімкнені й споживати енергію одночасно із запуском холодильника. Тож, якщо хочете, щоб холодильник зберігав продукти і при цьому не тушив всю автономну систему в рандомні моменти, переконайтесь, що інвертор має запас щонайменше в чотири рази більший за стандартну потужність пристрою.
Як розрахувати потужність інвертора
Одним з головних факторів, на який слід звернути увагу при покупці інверторів є потреба в електроенергії будинку. Потужність інвертора має відповідати потужності споживачів, які до нього підключені.
- Найперше слід скласти перелік, від чого ви зможете відмовитись на час блекаутів. Відрізають від автономного живлення зазвичай найпотужніших споживачів: бойлер, електричні плити та печі, сушарки тощо. Прилади, які здатні висадити батарею вщент, якщо дати їм можливість працювати.
- Наступний крок — скласти список приладів, яким знадобиться живлення під час блекауту. Йдеться не лише про лампочки та роутер, але й про більш потужних гравців. Холодильник, пральна машинка, щоб в ній не кис недопраний одяг; мікрохвильовка чи скороварка, як ефективніша альтернатива електроплиті, газовий котел, якщо такий маєте.
- Маючи список споживачів, розрахуємо їх загальну потужність. Це можна прикинути “на глаз” за середніми значеннями як на інфографіці від Yasno нижче. Або ж прогуглити характеристики кожного приладу, яким ви володієте для точнішого розрахунку. Так, наприклад, блок живлення “офісного” ноутбуку потребує близько 100 Вт, а потужний комп’ютер для 3Д-моделювання та монтажу може вимагати до кіловату енергії.

Запишіть і додайте одне до одного все споживання квартири. Число кіловат, яке у вас вийшло — це і є потрібна вам потужність інвертора.
Якщо вийшло менше двох кіловат, пройдіться по квартирі ще раз — можливо ви не врахували витяжку над плитою, кондиціонери чи, наприклад фен. Останнє не звучить як необхідна в блекаути річ, аж поки не доведеться скасовувати плани через мокре волосся взимку.
Оптимальна потужність побутового інвертора
Припустимо, що у нас вже є 5 КВт батарей і до них треба обрати інвертор. Орієнтуймося на споживання. Будь-який нагрівальний прилад споживає від кіловата до нескінченності. Це не тільки масляний нагрівач та “дуйка”, але й пральна та посудомийна машини, коли ті гріють воду, і фен, і праска, і кавомашина — все, що гріє рахуємо щонайменше по 1 КВт. Відносно їх потужності телевізор, led-лампи та фільтр у акваріумі — це просто похибка, їх всі вважаємо ввімкненими.
Інвертора на 1 КВт буде вистачати лише на освітлення, роутер (якщо маєте G-pon), комп’ютер і, якщо пощастило, холодильник.
Інвертор на 2 КВт вже дозволить додати до попереднього списку щось одне нагрівальне: чи то чай можна буде випити, чи пральну машинку запустити.
Інвертор на 5 КВт вже дозволить користуватись не одним прибором за потреби. Не треба буде ходити по кімнатам і попереджати всю родину, що вам треба напрасувати сорочку, мовляв, нічого не включайте найближчі 5 хвилин.
Звичайно, постає питання ціни. В рамках однієї лінійки виробника інвертор на 2 КВт та на 5 КВт можуть відрізнятись на $300-400. І тут вже кожен сам вирішує, чи вартує комфорт цієї доплати.
В умовах зимових блекаутів та українських звичаїв використання приладів, оптимальна потужність інвертора для квартири — 5 КВт.
Потужність інвертора та ємність батарей
Потужність інвертора має або дорівнювати ємності акумуляторів у вашій системі, або бути меншою за неї. Це пов’язано з особливостями роботи акумуляторів. Батареї можуть віддавати на годину струм, який дорівнює їх ємності, або менше. Розгляньмо три варіанти.

Ємність батареї більша за потужність інвертора
Уявимо акум на 10 КВт та інвертор на 5 КВт. Інвертор працює на межі можливостей, забирає з батарей по 5 КВт на годину. Запас закінчиться за 2 часа, але система працюватиме, нічого не вилетить, не виб’ється не відгорить.

Ємність батареї дорівнює потужності інвертора
Маємо акум на 5 КВт та інвертор на 5 КВт. Інвертор, в який підключено споживачів на всі 5 КВт висаджує акумулятор за годину і чемно все виключає, як і повинен. Все працює, нічого не вилітає, не відпадає і готове до наступного заряду.

Ємність батареї менша за потужність інвертора
Акумулятор на 5 КВт під’єднали до інвертора на 7 КВт. Все йде відносно добре, поки споживання десь на рівні 4КВт, але тут хтось в квартирі вмикає на додачу до всіх електроприладів ще й праску на 2 КВт. Інвертору норм, його потужності на це вистачає і він вимагає від батареї ще потужності. Але батарея на таке не розрахована, вона кілька хвилин попрацює на 6КВт і уйде в захист. І все, система не працює, треба викликати майстра оцінювати пошкодження.
Отже, ємність батарей має бути мінімум потужності інвертора. Більше — краще; менше — не треба.
Залишити відповідь